21.02.2018
SON YAZILAR
Buradasınız: Anasayfa » Microsoft » Uzak Masaüstü (Remote Desktop) özelliğini uzak bilgisayarda nasıl aktif edebiliriz?

Uzak Masaüstü (Remote Desktop) özelliğini uzak bilgisayarda nasıl aktif edebiliriz?

Uzak masaüstü (RDP) hepimizin günlük hayatında sıklıkla kullandığı bir teknoloji. Firma içerisinde çalışanların bilgisayarlarında sıkıntı yaşaması durumunda bir IT çalışanı nin sıkıntı yaşanan bilgisayarın yanına gitmek yerine RDP olarak adlandırdığımız bu teknolojiyi kullanarak çalışanın bilgisayarına uzaktan bağlanmak yoluyla yardım edebilmekte.

Ancak bu özelliğin çalışabilmesi için öncellikle bu özelliğin açılması gerekiyor. Bilgisayarınızın System Properties kısmına girip “Remote” sekmesine gittiğinizde iki kısım ile karşılaşırsınız, bunlardan ikincisi bilgisayarımızdaki “Remote Desktop” özelliğinin durumu gösteriyor. Aşağıdaki örnekte görebileceğiniz üzere bende bu özellik şimdilik kapalı “Don’t allow” gözüküyor.

image

Uzak masaüstü özelliği işletim sisteminin kurulumunda kapalı olarak gelir ve böyle bir durumda başka bir bilgisayar üzerinde bu bilgisayarlara bağlanmanız mümkün olmaz. Ancak “Allow” seçeneğini işaretlemeniz durumunda bu bilgisayarlara uzaktan masaüstü yöntemiyle bağlanmanız mümkün olabilir. Tabi bu seçeneğin kapalı olması başka bir sorunu doğruyor, “bu özelliği bilgisayarın yanına gitmeden nasıl açabiliriz?”. Bu özelliği sadece bilgisayara giderek açabiliyor olsaydık pek anlamlı bir çözüm olmazdı. Birçok admin günümüzde bu özelliği uzaktan bir registry değişikliği yaparak açıyor ve bu çözüm çok da güzel çalışıyor, ancak bu yazımda çok daha kolay bir yönetmden bahsedeceğim ve isterseniz bu yöntem ile yüzlerce bilgisyarda bu özelliği tek bir komut kullanarak açabileceksiniz.

İşin sırrı WMI da, şimdi sırasıyla WMI ile uzak masaüstü için neler yapabileceğimize sırasıyla bakalım. Öncelikle test için kullandığım client üzerinde WMI ın komut satırı toolunu kullanarak yukarıdaki GUI üzerinden de yapabileceğimiz uzak masaüstü özelliğini komut satırından açalım.

wmic rdtoggle where AllowTSConnections=”0″ call SetAllowTSConnections “1”

image

ReturnValue olarak “0” dönmesi hata almadığımız anlamına geliyor. Şimdi işlemin başarıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını tekrar GUI de bulunan “Remote” sekmesinden kontrol edelim. Aşağıda görebildiğiniz üzere uzak masaüstü artık allow gösteriyor.

image

Ancak bu komutu uzak masaüstü özelliğini açtığımız bilgisayar üzerinden çalıştırdık, yani yine bir faydası yok gibi, şimdi bir adım da ileriye giderek yine WMI üzerinden uzaktaki bir bilgisayarın uzak masaüstü özelliğini açalım. Bunun göstermek için iki bilgisayar kullanacağım, “DC4” komutları çalıştıracağım sunucu olacak, “clientc” ise uzak masaüstü özelliğini açacağim Windows 7 client olacak.

Önce “DC4” üzerinden mstsc.exe kullanarak “clientc” ye uzak masaüstü bağlantısı yapmaya çalışalım. Görebildiğiniz gibi “DC4” üzerinden bağlanmak isterken bir hata aldık.

image

Şimdi tekrar “DC4” ün komut satırı üzerinden aşağıdaki komutu çalıştıralım (yapamız gereken daha önce kullandığımız wmic komutuna /node anahtarını ekleyip buraya komutun çalışmasını istediğimiz bilgisayarın adını girmek). Aşağıda görebildiğimiz gibi komut başarıyla çalıştı ve artık “clientc” ye uzak masaüstü kullanarak bağlanabiliyor olmamız gerekiyor.

wmic /node:clientc rdtoggle where AllowTSConnections=”0″ call SetAllowTSConnections “1”

image

Bağlantının çalışıp çalışmadığını test etmek için tekrar mstsc.exe yi kullanarak “clientc” ye bağlanmaya çalışıyoruz. Aşağıda görebildiğimiz gibi“clientc” bilgisayarına artık uzaktan erişmek mümkün.

Capture

Bunu bir adım daha ileriye götürecek olursak (daha ne adımı demeyin), örneğin etki alanımızda bulunan yüzlerde bilgisayarda uzaktan masaüstü özelliğini açmak istesek ne yapabiliriz? Aynı komutu yüzlerce kez elle çalıştırmak yine zaman alıcı bir süreç olacaktır. Çözüm çok basit yapacağımız işlem işin özünde yine aynı komutu kullanarak ve buna sadece bir For döngüsü ile birleştirmek istediğimiz bilgisayarlarda bu işlemi uygulamak mümkün.

İlk yapmamız gereken bir TXT dosyasına uzak masaüstü özelliğini açmak istediğimiz bilgisayarların adını sırasıyla girmek ve bu dosyayı kaydetmek sonrasında aşağıdaki komutu çalıştırmamız yeterli olacak. Örneğin uzak masaüstünü tüm windows 7 clientlarda açmak istiyoruz ve Windows 7 bilgisayarlarımın listesini “win7.txt” olarak bir dosyaya kaydettim.

for /F %I in (win7.txt) DO wmic /node:%i rdtoggle where AllowTSConnections=”0″ call SetAllowTSConnections “1”

Yukarıdaki döngüyü kullanarak istediğimiz tüm istemcilerde artık uzak masaüstü özelliğini açabiliriz, diyelimki tam tersini yapmak istiyorsunuz. Bu durumda sıfır ve bir in yerini değiştirerek (AllowTSConnections=”0″ call SetAllowTSConnections “1”)tüm açık olan uzak masaüstü özelliğini aynı yöntemi uygulayarak kapatmanız mümkün. Umarım sahada uygulamaya geçebileceğiniz faydalı bir yazı olmuştur.

Tuna Gezer

Kaynak : http://blogs.technet.com/b/tunagezer/archive/2011/09/25/uzak-masa-252-st-252-remote-desktop-246-zelli-ini-uzak-bilgisayarda-nas-l-aktif-edebiliriz.aspx

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top